Vytvára masívne kováčske diela s bohatou originálnou ornamentikou, ktoré zdobia staré vily, hotely i kaštiele: lustre, zábradlia, brány, ploty… Jeho práce nájdete napríklad v hoteli Rotunda v Rožňave, v loveckom zámočku v Poltári, v reštaurácii Gladiátor v Košiciach, v kaštieli v Behynciach, v budapeštanskych starých viláchi a na mnohých ďalších miestach.
Tvorí aj sochy – veľkorozmerné aj menšie do interiéru. Jedna je napríklad v hoteli Resla v Banskej Štiavnici, iná na námestí v maďarskej obci Putnok. Farby Vozatajky s koňmi, ktorá zdobí jeho dvor v Chanave spolu s ďalšími sochami, už vybledli, bývali jasnejšie, keď cestovala na umelecký veľtrh Art Baho do Barcelony v roku 2016.
Ottó László (1960) vyštudoval v Prahe za strojného inžiniera, potom žil krátko v Maďarsku a po návrate do rodiska v Chanave (okres Rimavská Sobota) v 90. rokoch minulého storočia si vybudoval kováčsku dielňu. Podoba mena nie je náhodná, Ottó je môj bratranec a ako jediný príslušník mojej generácie z rodiny žije v Chanave, rodisku mojich starých rodičov.
Ottó – kováč nemá ani dnes núdzu o objednávky, v dielni stroje neustále fachčia naplno a pomocníkov si vychoval z príslušníkov miestnej rómskej komunity. Dielňu i dom kde býva, staval svojpomocne.
Pred pár rokmi sa rozhodol, že si ku kováčskemu remeslu priberie ďalšie živobytie – začal chovať kravy. Okrem jednej má všetok dobytok plemena Angus a Galoway, ako hovorí, vybral si fajtu na steaky: rastú a naberajú váhu pomalšie, zato mäso majú kvalitné.
Začínal so šiestimi kravami a jedným býkom, dodnes sa mu stádo rozrástlo na 18 členov. Kravky sú všetky čierne, ale medzi nimi okrem čiernych mláďat pobehuje niekoľko bielych s čiernymi ušami, papuľkou a kopytami: býk Samu je bielo-čierny.
Všetko prebieha prirodzene, žiadna inseminácia sa nekoná. Ottó si pochvaľuje, že býk je skvelý, tento rok každá kravka porodila potomstvo.
Postupne pre svoje stádo upravuje prenajaté pozemky v chotári Chanavy, dovtedy nevyužívané a zarastené náletovými drevinami. Dôležitý je potok s čerpadlom i drevené stavania na seno, ktoré si tiež postavil svojpomocne.
Keď som ho v októbri navštívila, práve staval miestnosť na zimné ustajnenie dobytka. „Dva roky budú teľatá rásť a naberať váhu, potom ich predám na mäso. Nedojím ich, všetci v našom kraji to takto robia, majú ich iba na mäso,“ hovorí Ottó.
Iba Gizi, prvá krava ktorú kúpil, má vemeno plné mlieka – je to jediný mliečny druh, no nedojí ani ju. Ponecháva si ju, je akýmsi talizmanom stáda.
Ďalšie rozprávanie by bolo zbytočné. Bratrancovi Ottóovi venujem túto fotogalériu.
People reacted to this story.
Show comments Hide commentsMy brother bookmarked this website for me and I have been going through it for the past several hrs. This is really going to help me and my friends for our class project. By the way, I enjoy the way you write.